Nieprawidłowe nawyki mogą nie tylko prowadzić do przybrania na wadze, ale także skutkować niedożywieniem, a w efekcie do poważnych chorób, takich jak bulimia czy anoreksja.
Jednym z podstawowych błędów jest niejedzenie śniadania. Posiłek ten jest najważniejszym elementem początku dnia. To właśnie śniadanie ma dostarczyć energię do całodniowej pracy i wysiłku fizycznego, powinno zawierać najważniejsze minerały i składniki odżywcze, a także pobudzić metabolizm do pracy po całej nocy odpoczynku.
Kolejnym problemem jest nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Szacuje się, że dorosły człowiek każdego dnia powinien wypijać od 1,5 do nawet 3 litrów płynów. Oprócz wody zapotrzebowanie to można wypełniać za pomocą czarnej kawy, zielonej herbaty czy świeżo wyciskanych soków owocowych. Należy jednak pamiętać, że najbardziej skuteczne i zdrowe jest picie czystej wody, szczególnie w czasie upałów.
Do błędów żywieniowych należy również zaliczyć nieprawidłowy podział posiłków przyjmowanych w ciągu dnia. Jak przekonują dietetycy, optymalnym rozwiązaniem jest jedzenie 5 posiłków w ciągu doby: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Kluczowe jest także odpowiednie rozłożenie ich w czasie.
Dużym problemem wpływającym na ogólne samopoczucie oraz prawidłowy metabolizm jest właściwy podział 5 posiłków w ciągu dnia. Zbyt długie odstępy między nimi sprawiają, że organizm automatycznie odkłada zapasy energetyczne, tym samym zwiększając tkankę tłuszczową w organizmie. Zdrowym rozwiązaniem jest jedzenie co około 3 do 4 godzin.
Choć drobne przekąski w ciągu dnia mogą być dobrym pomysłem na uzupełnianie energii w czasie pracy czy wysiłku fizycznego, to należy je dobrze dobierać. Spożywanie słodyczy, ciastek czy niezdrowych przekąsek to przyjmowanie pustych kalorii, które jedynie wpływają na poziom cukru w organizmie, nie dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych czy witamin.
Kolejnym błędem jest brak łączenia zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną. Już 20-minutowy spacer każdego dnia pomaga w dotlenieniu organizmu, spaleniu kilku kalorii i pobudzeniu tkanki mięśniowej całego ciała.
Kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mogą również wynikać z regularnego stosowania używek. Największym problemem może być często pity alkohol, w szczególności kaloryczne piwo. Przybieraniu na wadze pomaga również palenie papierosów czy zażywanie narkotyków.
Wybrane do posiłku produkty mogą być zdrowe i bogate w składniki odżywcze, jednak ich niewłaściwe przygotowanie może pozbawić ich najważniejszych minerałów. Szczególnie szkodliwe może być smażenie na głębokim oleju czy pieczenie z dużą ilością tłuszczu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze.
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się rozmaite produkty zawierające zarówno białko, węglowodany, nasycone tłuszcze, jak i błonnik czy sole mineralne. Na talerzu nie powinno zabraknąć mięsa, ryb oraz warzyw i owoców. Planując dietę, warto dokładnie sprawdzić składniki odżywcze ulubionych produktów.
Ostatnim błędem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest przyjmowanie wysoko przetworzonego jedzenia. Gotowe produkty oraz fast-foody dostarczają organizmowi duże ilości kalorii i tłuszczy, jednak nie mają w sobie zbyt wielu wartości odżywczych, przez co mogą prowadzić do tycia.
Zdj. główne: Jamie Matociños/unsplash.com