10 najczęstszych błędów żywieniowych powodujących tycie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieprawidłowe nawyki mogą nie tylko prowadzić do przybrania na wadze, ale także skutkować niedożywieniem, a w efekcie do poważnych chorób, takich jak bulimia czy anoreksja. 

Brak śniadania

Jednym z podstawowych błędów jest niejedzenie śniadania. Posiłek ten jest najważniejszym elementem początku dnia. To właśnie śniadanie ma dostarczyć energię do całodniowej pracy i wysiłku fizycznego, powinno zawierać najważniejsze minerały i składniki odżywcze, a także pobudzić metabolizm do pracy po całej nocy odpoczynku.

Odwodnienie

Kolejnym problemem jest nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Szacuje się, że dorosły człowiek każdego dnia powinien wypijać od 1,5 do nawet 3 litrów płynów. Oprócz wody zapotrzebowanie to można wypełniać za pomocą czarnej kawy, zielonej herbaty czy świeżo wyciskanych soków owocowych. Należy jednak pamiętać, że najbardziej skuteczne i zdrowe jest picie czystej wody, szczególnie w czasie upałów. 

Niewłaściwy rozkład posiłków w ciągu dnia 

Do błędów żywieniowych należy również zaliczyć nieprawidłowy podział posiłków przyjmowanych w ciągu dnia. Jak przekonują dietetycy, optymalnym rozwiązaniem jest jedzenie 5 posiłków w ciągu doby: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Kluczowe jest także odpowiednie rozłożenie ich w czasie. 

Regularność posiłków

Dużym problemem wpływającym na ogólne samopoczucie oraz prawidłowy metabolizm jest właściwy podział 5 posiłków w ciągu dnia. Zbyt długie odstępy między nimi sprawiają, że organizm automatycznie odkłada zapasy energetyczne, tym samym zwiększając tkankę tłuszczową w organizmie. Zdrowym rozwiązaniem jest jedzenie co około 3 do 4 godzin.

Przyjmowane pustych kalorii

Choć drobne przekąski w ciągu dnia mogą być dobrym pomysłem na uzupełnianie energii w czasie pracy czy wysiłku fizycznego, to należy je dobrze dobierać. Spożywanie słodyczy, ciastek czy niezdrowych przekąsek to przyjmowanie pustych kalorii, które jedynie wpływają na poziom cukru w organizmie, nie dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych czy witamin.

Siedzący tryb życia

Kolejnym błędem jest brak łączenia zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną. Już 20-minutowy spacer każdego dnia pomaga w dotlenieniu organizmu, spaleniu kilku kalorii i pobudzeniu tkanki mięśniowej całego ciała. 

Używki 

Kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mogą również wynikać z regularnego stosowania używek. Największym problemem może być często pity alkohol, w szczególności kaloryczne piwo. Przybieraniu na wadze pomaga również palenie papierosów czy zażywanie narkotyków. 

Obróbka termiczna jedzenia 

Wybrane do posiłku produkty mogą być zdrowe i bogate w składniki odżywcze, jednak ich niewłaściwe przygotowanie może pozbawić ich najważniejszych minerałów. Szczególnie szkodliwe może być smażenie na głębokim oleju czy pieczenie z dużą ilością tłuszczu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze. 

Niezbilansowana dieta 

W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się rozmaite produkty zawierające zarówno białko, węglowodany, nasycone tłuszcze, jak i błonnik czy  sole mineralne. Na talerzu nie powinno zabraknąć mięsa, ryb oraz warzyw i owoców. Planując dietę, warto dokładnie sprawdzić składniki odżywcze ulubionych produktów. 

Wysokoprzetworzone jedzenie

Ostatnim błędem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest przyjmowanie wysoko przetworzonego jedzenia. Gotowe produkty oraz fast-foody dostarczają organizmowi duże ilości kalorii i tłuszczy, jednak nie mają w sobie zbyt wielu wartości odżywczych, przez co mogą prowadzić do tycia.

Zdj. główne: Jamie Matociños/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
<strong>Jak uniknąć cukrzycy? – porady</strong>
/
Jak uniknąć cukrzycy? – porady
Cukrzyca, znana również jako cukrzyca cukru, to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Istnieją trzy główne typy cukrzycy: typu 1, typu 2 i cukrzyca ciążowa.
Przepisy na dania z łososiem dostępnym w serwisie biedronka.pl
/
Przepisy na dania z łososiem dostępnym w serwisie biedronka.pl
Zanurz się w kulinarnym świecie przygotowania łososia z wykorzystaniem przepisów dostępnych na biedronka.pl. Odkryj smaczne i zdrowe pomysły na pyszne posiłki.
Poznaj domowe sposoby na jędrny biust
/
Poznaj domowe sposoby na jędrny biust
Wiele kobiet w pewnym wieku zauważa, że ich biust nie jest już tak samo jędrny, jak wcześniej. Dodatkowo również jest […]