Jak rozmawiać z nastolatkami na trudne tematy?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczna komunikacja rodzic – dziecko ma ogromny wpływ na życie każdego członka  rodziny. Kiedy rodzice wiedzą, jak skutecznie komunikować się za pomocą środków werbalnych i niewerbalnych, nawiązują lepsze relacje ze swoją pociechą. Sprawdź, jak rozmawiać z nastolatkiem na trudne tematy. 

Media społecznościowe

Nastolatkowie udzielają się w mediach społecznościowych. Czytają posty i komentarze. Wchodzą w interakcje z użytkownikami. Niejednokrotnie tworzą własne posty, filmy i memy, a także piszą komentarze. Często słyszą o trudnych tematach w telewizji i innych miejscach. Nierzadko przewijają artykuł do końca, by przeczytać od razu odpowiedzi użytkowników, nie zagłębiając się w dany temat. Zachęcaj więc ich do pogłębiania wiedzy i wyrażania swoich poglądów. Zadawaj  pytania, zachęcające do przemyślenia argumentów. 

Zachęcaj do otwartego dialogu

Nastolatkowie muszą wiedzieć, że mogą zadawać pytania, sprawdzać swoje opinie i swobodnie mówić o różnych tematach bez obawy o konsekwencje. Zadawaj otwarte pytania i poproś ich o poparcie Twoich pomysłów. Powiedz: “Co myślisz na temat xyz”, “Co wiesz na ten temat”, “Kto według Ciebie zawinił?” i “Dlaczego tak myślisz?”. W ten sposób pokażesz nastolatkowi, że szanujesz jego zdanie.

Co robić, kiedy dziecko nie chce rozmawiać na trudne tematy?

Nastolatkowie często unikają poruszania krępujących lub denerwujących zagadnień, zwłaszcza jeśli to Ty najpierw je poruszysz. Czasami możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że dany temat jest wstydliwy lub irytujący, dopóki nie zaczniesz o nim mówić. Jeśli nastolatek unika takich rozmów, każdego dnia spróbuj zarezerwować sobie trochę czasu, by spokojnie posiedzieć i porozmawiać z dzieckiem. Unikaj rozpraszaczy, takich jak telefon. Zadawaj mu pytania skłaniające do refleksji i daj znać nastolatkowi, że z przyjemnością słuchasz, co ma Ci do powiedzenia. Dzięki temu wzmocnisz z nim relacje. Poczuje się bardziej komfortowo w Twoim towarzystwie. Istnieje wtedy duża szansa, że sam przyjdzie do Ciebie, gdy będzie chciał o czymś porozmawiać.

Bądź na bieżąco z zainteresowaniami dziecka. Dzięki temu zbliżysz się do niego i pokażesz, że jest dla Ciebie ważne. Jeżeli nastolatek dalej nie będzie chciał z Tobą porozmawiać, poszukaj kogoś zaufanego. Możesz zasugerować krewnego, nauczyciela, psychologa lub sąsiada. Zaznacz, że z przyjemnością posłuchasz, gdy będzie chciał się Tobą czymś podzielić.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – “Świat z perspektywy nastolatka” – Aleksandra Brzezińska

Szanuj słowo “nie”

Niezwykle ważne jest, aby rodzice zaszczepili w swoich dzieciach szacunek do osób, które myślą lub robią inaczej. Poszanowanie “nie” odnosi się nie tylko do zachowań seksualnych, ale obejmuje znacznie więcej. Ważne jest, aby uszanować tę decyzję, a nie kogoś poniżać. Tolerancja stanowi kluczowy element budowania intymnych relacji.

Zachowaj spokój

Chociaż możesz być zszokowany, wiedząc, że Twoje pozornie niewinne dziecko rozważa tematy, które możesz uważać za nieodpowiednie, staraj się zachować spokój. Pamiętaj, że komunikujesz się nie tylko słowami, ale też postawą ciała, gestami i mimiką. Jeśli pokażesz, że jesteś zszokowany lub zdenerwowany, nastolatek może drugi raz już przed Tobą się nie otworzyć. Pokaż, że może poruszyć z Tobą każdy temat. 

Bądź szczery!

Może się zdarzyć, że dziecko będzie chciało poruszyć temat, na który mało wiesz. Kiedy tak się stanie, bądź szczery i przyznaj, że potrzebujesz czasu, aby dowiedzieć się więcej o problemie. Możesz również zasugerować, aby wspólnie spojrzeć na daną sprawę. Dzięki temu poprawisz relacje z nastolatkiem. Nie kłam tylko po to, by postawić na swoim. 

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Podejmowanie trudnych rozmów pomaga utrzymać bliską i ufną relację z dzieckiem. W ten sposób pokażesz, że jesteś ciepły, akceptujący, nieoceniający i bezkrytyczny, a także otwarty na negocjacje i ustanawianie granic. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że nastolatek przyjdzie do Ciebie, gdy będzie miał jakiś problem. 

Staraj się nie unikać trudnych tematów. W ten sposób pomożesz dziecku podjąć właściwe decyzje. Jeżeli nastolatek prosi o opinie, powiedz, jak widzisz daną sytuację. Nie mów mu, co ma robić. Nie chcesz go przecież do siebie zrazić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zagadnienia składają się na prawo rodzinne?
/
Jakie zagadnienia składają się na prawo rodzinne?
Jest to obszar prawa, który ma na celu uregulowanie i ochronę praw i obowiązków członków rodziny.
Jak wybrać idealny przewód do transmisji obrazu i dźwięku w technologii cyfrowej?
/
Jak wybrać idealny przewód do transmisji obrazu i dźwięku w technologii cyfrowej?
Rozważasz zakup kabla do transmisji dźwięku i obrazu, ale nie wiesz, który będzie idealny? Poznaj najważniejsze kryteria wyboru i dowiedz się, jak mają wpływ na jakość odbieranego sygnału.
<strong>Nitrylowe rękawiczki – jakie mają główne zalety?</strong>
/
Nitrylowe rękawiczki – jakie mają główne zalety?
Nitrylowe rękawiczki to popularny wybór wśród osób, które szukają ochrony przed zanieczyszczeniami i niebezpiecznymi substancjami. Są one wykonane z syntetycznego materiału o nazwie nitryl, który jest odporny na wiele rodzajów substancji chemicznych oraz rozpuszczalników.