Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z niemowlakiem

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wizyta z niemowlakiem u fizjoterapeuty to duża dawka nerwów dla rodziców. Jak się przygotować i na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet fizjoterapeutyczny?

Wizyta u fizjoterapeuty – konieczność czy fanaberia rodziców?

Jakie jest pierwsze skojarzenie związane z gabinetem fizjoterapeutycznym? Najczęściej na myśl przychodzi wówczas rehabilitacja po wypadkach komunikacyjnych, usprawnianie osób w podeszłym wieku, czy ćwiczenia dla osób z ograniczoną sprawnością. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż gabinet fizjoterapeuty to miejsce, w którym mogą pojawić się także małe dzieci, u których na pierwszy rzut oka z rozwojem motorycznym jest wszystko w porządku. Już podczas pierwszej wizyty doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie wychwycić nieprawidłowości rozwojowe u malucha. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym szybko wdrożona rehabilitacja może przynieść korzystniejsze efekty.

 

Kiedy zabrać dziecko do fizjoterapeuty?

Wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym jest wskazana, jeżeli tylko zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju psychomotorycznym. Maluch ma sprawniejszą jedną stronę ciała? Lewa rączka jest silniejsza, natomiast ruchy prawą wyglądają na zdecydowanie mniej skoordynowane? W takich przypadkach warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami i badaniu dziecka, będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować skuteczny sposób leczenia.

Wydaje Ci się, iż niemowlę rozwija się w sposób prawidłowy i nie ma potrzeby przeprowadzania szczegółowych konsultacji z fizjoterapeutą? Możesz mieć rację, jednak dla pewności, warto udać się z dzieckiem na wizytę kontrolną. Koszt prywatnej wizyty nie jest aż tak duży, a wykryte wcześnie wady motoryczne mogą zostać skutecznie wyleczone, dzięki czemu dziecko w późniejszym okresie będzie się rozwijało w sposób zupełnie prawidłowy.


 

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Wybór gabinetu fizjoterapeutycznego to zadanie nie tak łatwe, jak może się wydawać. Nie każdy fizjoterapeuta umie pracować z małymi dziećmi. Niezbędne do diagnostyki niemowlaków jest doświadczenie. Warto postawić na te gabinety, które zatrudniają fizjoterapeutów specjalizujących się w terapii dziecięcej. Warto zrobić wywiad w swoim najbliższym środowisku. Może akurat któraś ze znajomych mam korzystała w ostatnim czasie z porad specjalisty i jest w stanie polecić prawdziwego fachowca z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do maluchów. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

•  kierunkowe wykształcenie,
•  ukończenie specjalistycznych kursów uprawniających do terapii noworodków,
•  lokalizację gabinetu – podróż na drugi koniec miasta w ulewnym deszczu czy przy lejącym się z nieba żarze nie należy do przyjemnych, zwłaszcza z małym dzieckiem,
•  cenę konsultacji – ten punkt jest istotny w przypadku, gdy wizyta ma charakter prywatny i nie jest refundowana przez NFZ.
 

Jak przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

W przypadku osób dorosłych kwestia wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym jest prosta. Dorosły człowiek jest w stanie precyzyjnie określić swoje problemy, czy dolegliwości bólowe. Z małym dzieckiem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. To rodzice, w ramach przeprowadzanego wywiadu, muszą nakreślić fizjoterapeucie całą sytuacją i wyszczególnić swoje podejrzenia co do zaburzeń motorycznych, jakie mogą występować u malucha. Zupełnie inaczej przebiega też terapia. Dorosły rozumie i wykonuje polecenia odnośnie ćwiczeń. Niemowlę, nawet to najzdolniejsze, nie potrafi wykonać nawet prostych ćwiczeń – we wszystkim trzeba mu pomagać. Oprócz szczegółowego wywiadu, przed postawieniem diagnozy fizjoterapeuta zbada dokładnie malucha. W uzasadnionych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych, szczegółowych badań, takich jak na przykład prześwietlenie.

Pamiętaj o tym, aby się nie stresować podczas wizyty w gabinecie terapeutycznym. Maluch błyskawicznie i bezbłędnie jest w stanie wyczuć emocje rodziców, które natychmiast zaczynają mu się udzielać. Spanikowani rodzice to pobudzone i płaczliwe dziecko. Zrób wszystko, aby konsultacja przebiegła w spokojnej atmosferze, a na własnej skórze przekonasz się, że to nic strasznego!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie złącza kablowe do ochrony instalacji elektrycznych?
/
Jak wybrać odpowiednie złącza kablowe do ochrony instalacji elektrycznych?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru złącz kablowych, które gwarantują skuteczną ochronę twojej instalacji elektrycznej. Zrozum ich różnice i funkcje.
Jak wykorzystać naklejki i etykiety samoprzylepne w promocji swojej marki
/
Jak wykorzystać naklejki i etykiety samoprzylepne w promocji swojej marki
Odkryj nowe sposoby promocji swojej firmy, wykorzystując do tego naklejki i etykiety samoprzylepne. Poznaj skuteczne metody, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku.
Zakulisowe tajniki profesjonalnego striptizu: od przygotowań po finalne show
/
Zakulisowe tajniki profesjonalnego striptizu: od przygotowań po finalne show
Odkryj tajemnice świata profesjonalnego striptizu. Wyjaśniamy, jak profesjonalne tancerki przygotowują się do swoich występów i co kryje się za finałem ich niezwykłych pokazów.