Sposoby na aktywne spędzanie czasu z rodziną

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadmiar obowiązków zawodowych sprawia, że czas poświęcany rodzinie bardzo się kurczy. Warto zatem każdą wolną chwilę wykorzystać na aktywny wypoczynek, dzięki któremu można zacieśnić więzy rodzinne i świetnie się bawić.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Na wstępie kilka słów o tym, dlaczego aktywnie spędzany czas z rodziną jest lepszy, niż zajadanie niezdrowych przekąsek przed telewizorem oglądając film familijny. Cóż, druga opcja to najkrótsza droga do ukształtowania w młodych ludziach niewłaściwych nawyków dotyczących higienicznego i zdrowego stylu życia.

Małe dzieci są jak małpki – chętnie naśladują rodziców. Jeżeli w domu sport i aktywność fizyczna jest czymś zupełnie normalnym, to młody człowiek wychowywany w sportowym duchu sam nie będzie w przyszłości stronił od aktywności. Niekoniecznie zostanie zawodowym sportowcem – do tego niezbędne są długie godziny intensywnego treningu, ale z pewnością nie będzie borykało się z nadwagą.

Im wcześniej zaczniecie razem aktywnie spędzać czas, tym mocniej w świadomości malucha zakorzenią się prawidłowe nawyki. Gdy pójdzie do szkoły, z radością będzie uczestniczyć w zajęciach sportowych i ani przez chwilę nie pomyśli o tym, by kombinować ze zwolnieniem lekarskim na cały semestr.

Jak aktywnie spędzać czas z rodziną?

Ciekawych pomysłów na aktywne spędzanie czasu jest wiele. Nie ma w tej kwestii jednej, utartej ścieżki. Pamiętaj, aby dobierać rodzaj aktywności do preferencji i możliwości wszystkich członków rodziny. Jeżeli tylko Ty lubisz biegać, jednak zmuszasz do tego współmałżonka i dzieci, to przygotuj się na to, że szybko na rodzinnym pokładzie pojawi się bunt, a Ty uzyskasz efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Kluczowe znaczenie ma zatem dobór rodzaju aktywności fizycznej do preferencji wszystkich domowników. Im większa rodzina, tym jest trudniej wybrać jedną aktywność, jednak i z tej sytuacji znajdzie się wyjście. Pójdźcie na kompromis, a drogą losowania określcie kolejność poszczególnych aktywności. Możecie na przykład zdecydować, że w jednym tygodniu zorganizujecie rodzinną wycieczkę rowerową za miasto, a w następnym pójdziecie na wyprawę górskim szlakiem lub będziecie grać w siatkówkę plażową nad jeziorem.

Aktywności na każdą porę roku

Lato pod względem możliwości aktywnego spędzania czasu z rodziną na świeżym powietrzu jest bardzo łaskawe, oczywiście pod warunkiem, że z nieba nie leje się żar. Pamiętaj, aby w upalny dzień nie przebywać za długo na słońcu. W takiej sytuacji aktywność fizyczną przełóż albo na godzinny poranne, albo na późne popołudnie.

Nie musisz jednak ograniczać aktywnego spędzania czasu z rodziną wyłącznie do miesięcy letnich. W zimie również jest co robić i to bez strachu o przeziębienie – wystarczy ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych.

Latem wraz z najbliższymi możesz:

•  wybrać się na górski szlak – zacznij od łatwych tras, które będą dostosowane do możliwości najsłabszego członka wyprawy, dzięki temu każdy będzie zadowolony z osiągnięcia wyznaczonego celu;

•  zorganizować kilkudniową wyprawę rowerową z sakwami – na terenie całego kraju powstaje coraz więcej dedykowanych dróg rowerowych, które umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się poza ruchem samochodowym. Ciekawą propozycją może być np. szlak Green Velo lub Wiślana Trasa Rowerowa;

•  popływać w jeziorze – wpław lub przy wykorzystaniu sprzętu pływającego. Pamiętaj jednak, aby podczas kąpieli szczególną uwagę zwracać na bezpieczeństwo;

•  zorganizować gry zespołowe na podwórku – to nieograniczony arsenał możliwości – piłka nożna, siatkówka, zbijany – dzieci uwielbiają każdą formę ruchu, zwłaszcza jeżeli mogą bawić się wraz z rodzicami.

Zima to doskonały czas na to, aby:

•  pojeździć wspólnie na nartach lub sankach,
•  ulepić bałwana,
•  wybrać się na lodowisko,
•  porzucać się śnieżkami,
•  zbudować igloo,
•  pójść na rodzinny spacer,
•  zorganizować kulig.Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nowoczesny sprzęt i akcesoria do ćwiczeń dla osób starszych – ułatwienie w codziennej aktywności seniora
/
Nowoczesny sprzęt i akcesoria do ćwiczeń dla osób starszych – ułatwienie w codziennej aktywności seniora

Sprawdź, które sprzęty najlepiej się sprawdzają podczas codziennej aktywności fizycznej seniorów!

Automatyzacja procesów biznesowych: korzyści z wdrażania systemu workflow w Twojej firmie
/
Automatyzacja procesów biznesowych: korzyści z wdrażania systemu workflow w Twojej firmie
Odkryj zalety automatyzacji procesów biznesowych poprzez implementację systemu workflow w swojej firmie. Poruszymy temat oszczędności czasu, zwiększenia efektywności i poprawy wyników.
Jak wyjątkowe aromaty z południa Europy mogą odmienić twoje pranie – tajemnice włoskich płynów do płukania
/
Jak wyjątkowe aromaty z południa Europy mogą odmienić twoje pranie – tajemnice włoskich płynów do płukania
Odkryj jak słoneczne, aromatyczne składniki płynów do płukania z Włoch mogą zrewolucjonizować Twoje pranie i wprowadzić nutę śródziemnomorskiego luksusu do Twojego domu.