Wirusy – co o nich wiemy?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wirusy mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. W ostatnim czasie zrobiło się o nich naprawdę głośno. Co jednak wiemy o wirusach i czy faktycznie jest się czego bać? W poniższym artykule przedstawiamy fakty o wirusach oraz o sposobach leczenia chorób, które one wywołują.

Czym są wirusy?

Wirusy są cząsteczkami organicznymi o dość skomplikowanej budowie. Nie mają swojej struktury komórkowej i składają się z białek oraz kwasów nukleinowych. Według naukowców wirusy są  patogenne, czyli wywołują choroby, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Nie wszystkie wirusy są dla nas groźne, jednak niektóre z nich mogą powodować poważne choroby, takie jak żółtaczka zakaźna, AIDS, czy wścieklizna. Wirusy przyczyniają się do ospy oraz pryszczycy. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Najwięcej teorii donosi, że wirusy powstały z cząsteczek DNA oraz RNA. Badaniem wirusów zajmuje się wirusologia.

Można wyróżnić wirusy DNA oraz RNA. Nie istnieje genom, który łączyłby oba rodzaje tych wirusów.

Wirusy są skomplikowanymi cząsteczkami organicznymi, ponieważ nie mają swoich komórek, a jedynie białka oraz materiał genetyczny. Ponieważ ich budowa jest bardzo złożona, mogą one mutować i przekształcać się w inny rodzaj wirusa, dlatego są dla nas niebezpieczne.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Jak dzielą się wirusy?

Wirusy można podzielić na zwierzęce, np. wirus HIV, grypy, czy różyczki. Są to cząsteczki mocno wyspecjalizowane, przez co mogą atakować komórki konkretnych narządów. Objawem grypy jest silny ból głowy, mięśni oraz gorączka. Przy ospie z kolei można zauważyć zmiany skórne oraz świąd. Pojawia się również gorączka i osłabienie organizmu. Wirusy przemieszczają się między organizmami drogą powietrzną.

Wirusy roślinne zbudowane są z RNA i przyjmują kształt pałeczkowaty. Przenikają do organizmu poprzez uszkodzoną tkankę. 

Bakteriofagi są wirusami, które atakują bakterie. Wnikają do komórki bakterii i niszczą ją. Wirus wnika do komórek w całości, a materiał genetyczny jest uwalniany w procesie spalanie białka. 

Jakie są cechy wirusów?

Wirusy nie mają standardowej klasyfikacji, ani systematyki. Mają cechy zarówno ożywionej, jak i nieożywionej materii. Mogą się namnażać, ale dziedziczą również zmienność, co daje możliwość ich ewolucji. Wirusy nie tylko podlegają własnej ewolucji, ale mogą też mutować. Atakując organizm „gospodarza”, mogą szybko się namnażać. Poza organizmem swojego gospodarza są całkowicie uśpione i bierne. Wirusy nie mają układów enzymatycznych, więc nie mogą samodzielnie syntetyzować białka.

Jak zwalczane są wirusy?

Wirusy, choć szybko się namnażają i mutują, nie są na szczęście niezniszczalne. Istenieją leki, które mogą je zniszczyć zanimi dokonają spustoszenia w organizmie. W przypadku wirusów stosowane są najczęściej antybiotyki kierowane, które działają tylko i wyłącznie na dany rodzaj wirusa. Ważna jest więc dobra diagnoza. Istnieją również szczepionki na znane nam wirusy, takie jak wirus grypy, które przeciwdziałają zakażeniom i zwiększają naszą odporność. Wirusy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, promieniowanie UV oraz denaturację białka.

Wciąż są prowadzone badania nad wirusami oraz ich wpływ na ludzki organizm, stąd nowe szczepionki, które mają pomóc w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusów. 

Fot. PIRO4D/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego życia
/
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego życia
Poznaj skuteczne metody na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które bezproblemowo zintegrujesz z codziennym trybem życia. Zrozumieć, jak możliwe jest jedzenie zdrowo bez rezygnacji z ulubionych potraw!
Jak stworzyć unikalny i personalizowany upominek za pomocą własnych zdjęć?
/
Jak stworzyć unikalny i personalizowany upominek za pomocą własnych zdjęć?
Odkryj kreatywne sposoby na wykorzystanie swoich najpiękniejszych zdjęć do stworzenia niepowtarzalnych i personalizowanych prezentów. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają oryginalnego pomysłu na upominek.
Jak ekologiczne jest korzystanie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek?
/
Jak ekologiczne jest korzystanie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek?
Odkryj, jak użycie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek ma wpływ na ochronę środowiska. Czy rzeczywiście pomaga to znacznie zredukować nasz ekologiczny ślad?