Ultramaratony są owiane nutką tajemniczości. Znajdują się poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika, a przynajmniej takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Czy słusznie?
Początki każdego biegacza wyglądają bardzo podobnie. Zanim ktoś się na dobre rozbiega i dotrze do momentu, w którym bez codziennego treningu nie wyobraża sobie udanego dnia, to najpierw musi zrobić ten pierwszy krok. A on przeważnie nie należy do łatwych, zwłaszcza gdy przyjaźń z bieganiem chce się zawrzeć w nieco starszym wieku.
Na początkowym etapie treningów prawdziwym wyzwaniem jest często przebiegnięcie kilkunastu minut truchtem bez zatrzymania się. Ale im większy postęp, tym większy apetyt i wyznaczane są kolejne cele treningowe. Stopniowo zwiększa się dystans – początkowo można dążyć do 5 kilometrów, później 10. Pewną barierą psychiczną jest pokonanie półmaratonu. Wiele osób, które biegają wyłącznie dla przyjemności, wychodzi z założenia, że królewski dystans maratonu jest poza ich zasięgiem. Jednak decydują się na to, aby wziąć udział w zawodach ulicznych. I co się okazuje? Nie taki diabeł straszny!
Wtedy pojawia się jednak pytanie: co dalej? Jak ukierunkować swoje biegowe życie po zdobyciu maratonu? Są dwie możliwości. Pierwsza z nich to pozostanie przy królewskim dystansie i zdobywanie kolejnych życiowych rekordów prędkości – tą drogą idzie zdecydowana większość osób. Drugą możliwość prezentują szaleńcy, którzy porywają się na ultramaratońskie dystanse biegowe.
Patrycja Bereznowska – nasza najlepsza biegaczka ultra – WYGRAŁA Badwater Ultramarathon 135 MIL ( 217 KM )!! 🏅👏
Nie…
Opublikowany przez Runshop.pl Piątek, 19 lipca 2019
Jeszcze kilkanaście lat temu o ultramaratonach górskich było w Polsce stosunkowo cicho. Jak sprawa ma się obecnie? Zawody odbywają się kilka razy w miesiącu, jest zatem z czego wybierać. Biegiem długodystansowym, który w naszym kraju cieszy się chyba największym uznaniem, jest Bieg Rzeźnika rozgrywany w Bieszczadach. Wielu biegaczy określa go jako najtrudniejszą trasę na długim dystansie, choć to kwestia mocno dyskusyjna.
Mianem ultramaratonu określa się wszystkie biegi, których dystans jest dłuższy od maratonu. Oznacza to, że ultramaratonem będzie zarówno przebiegnięcie dystansu 50, jak i 100 kilometrów. Biegi długodystansowe mogą być rozgrywane w terenie płaskim, choć największym zainteresowaniem wśród biegaczy cieszą się zawody górskie, takie jak na przykład DFBG, Bieg 7 Dolin, ŁUT czy wspomniany wcześniej Rzeźnik. Największe imprezy biegowe podzielone są na kilka dystansów o zróżnicowanej długości, tak aby przyciągnąć jak największą grupę biegaczy.
Jeżeli czytasz historie biegaczy, którzy kilka razy w roku biorą udział w zawodach na bardzo długich dystansach, to jest szansa na to, że w Twojej głowie kształtuje się obraz nadczłowieka – istoty obdarzonej wyjątkowymi umiejętnościami i możliwościami organizmu niedostępnymi dla zwykłego śmiertelnika. Jednak nie zawsze tak jest. Oczywiście, aby z sukcesami startować w ultramaratonach, trzeba regularnie i intensywnie trenować. Jednak w niektórych przypadkach limit czasu jest na tyle duży, że niemal każdy zawodnik – z choć podstawowym doświadczeniem biegowym – może dać sobie radę.
Wystarczy choć raz zjawić się na zawodach biegowych przeznaczonych dla miłośników długich dystansów, aby zrozumieć, co sprawia, że aż tyle osób interesuje się tą dyscypliną sportową. Na każdych zawodach panuje wyjątkowa atmosfera – swoiste połączenie chęci rywalizacji, ale i przyjaźni – próżno jej szukać na krótszych dystansach biegowych. Zawody trwają często ponad 24 godziny, biegnie się zatem i za dnia, i w nocy (można podziwiać piękne widoki lub brnąć w deszczu – w zależności od pogody). Jednak nie biegnie się przez cały czas. Nawet największym twardzielom i najszybszym zawodnikom zdarza się, że pod górę nie biegną, tylko podchodzą – oszczędzają wtedy więcej energii.
W biegach na długich dystansach dużo istotniejsza od zbroi z twardych mięśni jest silna psychika. To ona pozwala Ci trzymać się w ryzach nawet wówczas, gdy każdy mięsień Twojego ciała wyje z bólu i błaga o choć chwilę przerwy, a Ty doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie możesz się zatrzymać, bo jeżeli siądziesz na chwilę, to już się nie podniesiesz. Trenuj głowę i ciało, a masz szansę doskonale się bawić na zawodach organizowanych specjalnie z myślą o zawodnikach gustujących w dystansach ultra.