Ćwiczenia fizyczne nie zawsze wymagają profesjonalnego sprzętu. Skorzystaj z tego, co masz w domowym wyposażeniu i trenuj z całą rodziną!
Przedmiot, który znajduje się w każdym domu. Mebel świetnie sprawdzi się nie tylko podczas indywidualnego treningu, ale także w czasie realizacji wspólnych ćwiczeń. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania krzesła jest wykonanie “deski” z nogami położonymi na krześle. W przypadku wspólnych ćwiczeń można je połączyć z innym ćwiczeniem.
Jeden z członków rodziny układa nogi na siedzeniu i naprzemiennie przyciąga nogi do klatki piersiowej. W tym samym czasie druga osoba może korzystać z oparcia krzesła, rozciągając się przy jego użyciu lub wykonując skłony. Ćwiczenia standardowo wykonywane na macie można przenieść właśnie na krzesło, dzieląc jego powierzchnię na dwie części. Dzięki temu dwie osoby jednocześnie będą mogły ćwiczyć. Trening z krzesłem wzmacnia mięśnie nóg, brzucha oraz pośladków, a także poprawia prawidłową postawę kręgosłupa.
Pozornie nie łączące się w żaden sposób ze sportem przedmioty mogą znakomicie sprawdzić się podczas rodzinnego, domowego treningu. Każdy z członków rodziny może wykorzystać kilka najgrubszych pozycji do ułożenia steppera. Po stworzeniu sprzętu wystarczy włączyć ulubioną muzykę i rozpocząć aerobik.
Korzystanie ze steppera polega na energicznym wchodzeniu i schodzeniu z urządzenia. Ćwiczenie jest bardzo proste i mogą je także wykonywać najmłodsi członkowie rodziny. Innym sposobem na wykorzystanie książek jest umieszczenie jednej z nich na głowie i ćwiczenie koordynacji ruchowej, prawidłowej postawy oraz umiejętności utrzymania równowagi. W ramach wspólnego treningu można zorganizować domowe zawody i sprawdzić, kto najlepiej radzi sobie z obciążeniem na czubku głowy.
Tradycyjne hantle czy sztangę mogą zastąpić przedmioty znajdujące się w domu. Za obciążenie mogą posłużyć butelki z wodą czy piaskiem lub wypełnione ciężkimi przedmiotami torby. Ciężary przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zważyć na domowej wadze, tak aby upewnić się, że obciążenie zostanie rozłożone równomiernie.
Trening siłowy poprawia koordynację i równowagę, pomaga w budowie tkanki mięśniowej oraz wzmacnia kręgosłup. Każdy z członków rodziny może stworzyć swoje własne ciężary i dostosować je do indywidualnych możliwości. Przed rozpoczęciem treningu należy pamiętać o sprawdzeniu parametrów plecaków czy toreb, by wiedzieć, czy paski wytrzymają ustawione obciążenie.
Równie efektywnym sprzętem przydatnym w domowym treningu są poduszki. Ćwiczenia wykorzystujące te przedmioty świetnie sprawdzą się podczas wspólnych treningów. Każdy z członków rodziny realizuje ćwiczenia ze swoją własną poduszką, jednak cały trening odbywa się wspólnie, co wzmaga rodzinną motywację i zaangażowanie.
Z poduszką można wykonywać takie ćwiczenia, jak pompki, przysiady czy skłony. wszystkie te elementy wykonuje się stojąc lub leżąc na przedmiocie. Dzięki temu wzmacnia się zaangażowane do pracy partie mięśniowe, a także ćwiczy koordynację ruchową i poczucie równowagi. Użycie poduszki przypomina realizację ćwiczeń fitnessowych przy użyciu urządzenia profesjonalnie nazywanego boxem.
Element wyposażenia zarówno w domu piętrowym, jak i w mieszkaniu w bloku umożliwia przeprowadzenie treningu cardio lub wytrzymałościowego. Samo wchodzenie i schodzenie ze schodów poprawia wydolność oddechową, wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, a także poprawia poziom kondycji fizycznej.
Ćwiczenia tego typu można wykonywać z obciążeniami, które zwiększą pracę organizmu i dadzą większe efekty. Wspinanie po schodach można wykonać wspólnie w rodzinnym gronie. Trening należy realizować codziennie lub kilka razy w tygodniu po około 30 minut, dopasowując ich intensywność do indywidualnych możliwości.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik