Jak wybrać łyżwy hokejowe?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na łyżwach to popularne zajęcie zimą i nie tylko – aby zachować bezpieczeństwo, należy jednak odpowiednio dobrać sprzęt. Jakie łyżwy sprawdzą się do hokeja?

Jak odróżnić łyżwy hokejowe od innych rodzajów?

Wśród łyżew można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: łyżwy hokejowe, łyżwy figurowe oraz tzw. panczeny. Każdy z tych typów ma pewne niewielkie, lecz dość istotne różnice, które decydują o ich zastosowaniu. Zarówno łyżwy hokejowe, jak i figurowe są przede wszystkim przeznaczone dla osób jeżdżących rekreacyjnie oraz sportowców uprawiających odpowiednio hokej lub łyżwiarstwo figurowe. Panczeny są z kolei przeznaczone dla miłośników łyżwiarstwa szybkiego, które odbywa się na specjalnie przygotowanych torach.

W przypadku jazdy rekreacyjnej można postawić na tzw. hokejówki lub figurówki. Obydwa rodzaje mogą się sprawdzić w takim zastosowaniu. Warto jednak poznać kluczowe różnice w ich budowie, aby zdecydować, które z nich najlepiej spełnią potrzeby zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych łyżwiarzy.

Łyżwy hokejowe i figurowe

W przypadku łyżew hokejowych but jest krótki i wąski, a dodatkowo charakteryzuje się usztywnioną kostką. Płozy również są krótkie – ponadto są pozbawione ząbków. Figurówki odznaczają się za to długim, ciężkim butem z długimi płozami wyposażonymi w ząbki. Które z nich wybrać? Na początek większość osób stawia na hokejówki – kształt płóz sprawia, że łyżwy są znacznie zwrotniejsze i pozwalają na wykonywanie prostszych, bezpiecznych manewrów. Są one również lepiej zabudowane, głównie z myślą o ochronie hokeistów podczas gry. Łyżwy figurowe poleca się głównie przy większym poziomie doświadczenia.

AmandaCullingford/pixabay.com

Co należy uwzględnić przy wyborze łyżew hokejowych?

Przy wyborze łyżew hokejowych warto kierować się w pierwszej kolejności ich jakością, czyli wykonaniem oraz sposobem zapięcia. Są one produkowane głównie z plastiku lub skóry. Łyżwy skórzane są przeważnie bardziej komfortowe ze względu na przyleganie do stopy; plastikowe wersje wyróżniają się za to estetycznym, nowoczesnym wyglądem. Zapięcia mogą być na klamry lub sznurowadła. Pierwszy sposób umożliwia błyskawiczne założenie i ściągnięcie łyżew, natomiast sznurowadła zapewniają większą stabilność.

Poza tymi podstawowymi elementami istotne są również m.in. marka łyżew, skorupa buta, wkładka do buta oraz możliwość wymiany ostrzy. Pierwszy z tych czynników w dużej mierze przekłada się na jakość wykonania oraz komfort podczas jazdy. Jedną z najczęściej polecanych marek jest Bauer; wśród tańszych propozycji na wyróżnienie zasługuje m.in. Oxelo. Kwestia wymiennych ostrzy jest ważna głównie dla osób jeżdżących bardziej zawodowo niż rekreacyjnie – w tym przypadku należy liczyć się z szybszym zużywaniem płóz. Odpowiednio dobrana wkładka do buta jest natomiast kluczowa do ochrony przed kontuzjami i uniknięcia bólu po dłuższej jeździe.

Jak dobrać rozmiar łyżew hokejowych?

Odpowiedni wybór rozmiaru łyżew jest niezwykle ważny. Zbyt mały model może powodować otarcia, z kolei zbyt duży – przyczynić się do kontuzji kostki lub upadku. Najlepszym sposobem jest obrysowanie obu stóp na kartce i dodanie jednego centymetra. Dzięki temu będziemy w stanie bez problemu dobrać łyżwy, które zapewnią nam największy komfort. Warto też zwrócić uwagę na podbicie, aby móc odpowiednio dobrać wkładkę dostosowaną do łuku stopy. W przypadku dzieci najlepiej kupić łyżwy z regulowanym rozmiarem, co pozwoli sporo zaoszczędzić przed koniecznością zakupu kolejnej pary.

Zdj. główne: KeithJJ/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać materiały reklamowe w przestrzeni publicznej?
/
Jak efektywnie wykorzystać materiały reklamowe w przestrzeni publicznej?
Odkryj skuteczne strategie wykorzystywania materiałów reklamowych w przestrzeni publicznej. Zrozum jak przyciągać uwagę, budować świadomość marki i zwiększać sprzedaż.
Język włoski – piękno i melodyjność
/
Język włoski – piękno i melodyjność
Język włoski jest jednym z najpiękniejszych języków świata. Jest językiem romańskim, który wywodzi się z łaciny i jest używany w całym kraju włoskim oraz w niektórych innych krajach, takich jak Szwajcaria, San Marino, Watykan i Chorwacja.
Jak wybrać biżuterię z naturalnymi kamieniami?
/
Jak wybrać biżuterię z naturalnymi kamieniami?
Odkryj sekrety wyboru idealnej biżuterii z naturalnymi kamieniami. Porady, które pomogą Ci znaleźć unikalne, wartościowe i dostosowane do Twojego stylu klejnoty.