Jak wybrać łyżwy hokejowe?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na łyżwach to popularne zajęcie zimą i nie tylko – aby zachować bezpieczeństwo, należy jednak odpowiednio dobrać sprzęt. Jakie łyżwy sprawdzą się do hokeja?

Jak odróżnić łyżwy hokejowe od innych rodzajów?

Wśród łyżew można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: łyżwy hokejowe, łyżwy figurowe oraz tzw. panczeny. Każdy z tych typów ma pewne niewielkie, lecz dość istotne różnice, które decydują o ich zastosowaniu. Zarówno łyżwy hokejowe, jak i figurowe są przede wszystkim przeznaczone dla osób jeżdżących rekreacyjnie oraz sportowców uprawiających odpowiednio hokej lub łyżwiarstwo figurowe. Panczeny są z kolei przeznaczone dla miłośników łyżwiarstwa szybkiego, które odbywa się na specjalnie przygotowanych torach.

W przypadku jazdy rekreacyjnej można postawić na tzw. hokejówki lub figurówki. Obydwa rodzaje mogą się sprawdzić w takim zastosowaniu. Warto jednak poznać kluczowe różnice w ich budowie, aby zdecydować, które z nich najlepiej spełnią potrzeby zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych łyżwiarzy.

Łyżwy hokejowe i figurowe

W przypadku łyżew hokejowych but jest krótki i wąski, a dodatkowo charakteryzuje się usztywnioną kostką. Płozy również są krótkie – ponadto są pozbawione ząbków. Figurówki odznaczają się za to długim, ciężkim butem z długimi płozami wyposażonymi w ząbki. Które z nich wybrać? Na początek większość osób stawia na hokejówki – kształt płóz sprawia, że łyżwy są znacznie zwrotniejsze i pozwalają na wykonywanie prostszych, bezpiecznych manewrów. Są one również lepiej zabudowane, głównie z myślą o ochronie hokeistów podczas gry. Łyżwy figurowe poleca się głównie przy większym poziomie doświadczenia.

AmandaCullingford/pixabay.com

Co należy uwzględnić przy wyborze łyżew hokejowych?

Przy wyborze łyżew hokejowych warto kierować się w pierwszej kolejności ich jakością, czyli wykonaniem oraz sposobem zapięcia. Są one produkowane głównie z plastiku lub skóry. Łyżwy skórzane są przeważnie bardziej komfortowe ze względu na przyleganie do stopy; plastikowe wersje wyróżniają się za to estetycznym, nowoczesnym wyglądem. Zapięcia mogą być na klamry lub sznurowadła. Pierwszy sposób umożliwia błyskawiczne założenie i ściągnięcie łyżew, natomiast sznurowadła zapewniają większą stabilność.

Poza tymi podstawowymi elementami istotne są również m.in. marka łyżew, skorupa buta, wkładka do buta oraz możliwość wymiany ostrzy. Pierwszy z tych czynników w dużej mierze przekłada się na jakość wykonania oraz komfort podczas jazdy. Jedną z najczęściej polecanych marek jest Bauer; wśród tańszych propozycji na wyróżnienie zasługuje m.in. Oxelo. Kwestia wymiennych ostrzy jest ważna głównie dla osób jeżdżących bardziej zawodowo niż rekreacyjnie – w tym przypadku należy liczyć się z szybszym zużywaniem płóz. Odpowiednio dobrana wkładka do buta jest natomiast kluczowa do ochrony przed kontuzjami i uniknięcia bólu po dłuższej jeździe.

Jak dobrać rozmiar łyżew hokejowych?

Odpowiedni wybór rozmiaru łyżew jest niezwykle ważny. Zbyt mały model może powodować otarcia, z kolei zbyt duży – przyczynić się do kontuzji kostki lub upadku. Najlepszym sposobem jest obrysowanie obu stóp na kartce i dodanie jednego centymetra. Dzięki temu będziemy w stanie bez problemu dobrać łyżwy, które zapewnią nam największy komfort. Warto też zwrócić uwagę na podbicie, aby móc odpowiednio dobrać wkładkę dostosowaną do łuku stopy. W przypadku dzieci najlepiej kupić łyżwy z regulowanym rozmiarem, co pozwoli sporo zaoszczędzić przed koniecznością zakupu kolejnej pary.

Zdj. główne: KeithJJ/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią część do układu klimatyzacji w samochodzie?
/
Jak wybrać odpowiednią część do układu klimatyzacji w samochodzie?
Przekonaj się, jak wybrać części do systemu klimatyzacji w samochodzie! Przydatne porady, które pomogą Ci zapewnić schłodzenie na wysokiej klasy poziomie, na co zwrócić uwagę i jak unikać najczęstszych błędów.
Jak skutecznie prowadzić biznes z wykorzystaniem franczyzy w branży e-papierosów?
/
Jak skutecznie prowadzić biznes z wykorzystaniem franczyzy w branży e-papierosów?
Praktyczne wskazówki i strategie na rozwijanie przynoszącego zyski biznesu w branży e-papierosów, wykorzystując model franczyzy. Dowiedz się więcej o efektywnych metodach prowadzenia firmy e-papierosowej.
Co kupić dziecku na dzień dziecka?
/
Co kupić dziecku na dzień dziecka?
Dzień Dziecka to wyjątkowy czas, który warto poświęcić swoim pociechom. W tym dniu dzieci czekają zazwyczaj na prezenty, dlatego warto zastanowić się, co kupić chwilę wcześniej. Wybór odpowiedniego podarunku dla malucha może okazać się trudniejszy, niż nam się wydaje. Co kupić dziecku na Dzień Dziecka?